„Rancho pod Olszyną” w Nowym Ciechocinku prowadzi działalność od 1994 roku. Ośrodek usytuowany jest na skraju lasu, w pobliżu słynnego Uzdrowiska Ciechocinek znanego ze swojego leczniczego mikroklimatu, tężni solankowych, oraz przepięknych dywanów kwiatowych. Na terenie obiektu czynnie funkcjonuje gospodarstwo rolne nastawione na hodowlę koni. Utrzymywane jest około 35 koni. Gospodarstwo dysponuje 10 ha areałem, głównie trwałych użytków zielonych.
Teren obiektu jest zadbany, bogaty w liczne nasadzenia drzew i krzewów ozdobnych, bylin i roślin jednorocznych zachwycających barwami i fakturą liści, kwiatów i kory. Wśród tej obfitości flory znajdują się miejsca do wypoczynku: altany i ławki. Kryta ujeżdżalnia, padoki na zewnątrz, plac zabaw dla dzieci, wiaty grillowe i rekreacyjne zachęcają do aktywnego i pasywnego wypoczynku - według upodobań gości. Obiekt oferuje noclegi, wycieczki 1-dniowe dla grup zorganizowanych, przejażdżki tramwajami konnymi i bryczką po Ciechocinku (zimą tramwaje są ogrzewane), kuligi, imprezy okolicznościowe (wesela, komunie, urodziny, imprezy firmowe itp.), pobyty integracyjno-rekreacyjne, obozy jeździeckie, naukę jazdy konnej, kursy instruktorskie. Nie tylko dla młodzieży szkolnej przygotowaliśmy ciekawą ofertę edukacyjną - opracowaliśmy scenariusze zajęć i gier edukacyjno-rekreacyjnych, z których część zajęć łączymy z wejściem na ścieżkę edukacyjną "Koń w służbie człowieka", oprowadzaniem na koniach, zwiedzaniem Ciechocinka.
Gości zapraszamy od stycznia do grudnia
Liczba miejsc noclegowych: 30
Liczba łazienek dla turystów: 7
Ciepła woda dostępna przez całą dobę
Ilość pokoi do dyspozycji gości:
Miłośnicy koni mogą u nas podjąć naukę jazdy konnej lub doskonalić nabyte umiejętności pod okiem doświadczonych instruktorów. Ośrodek posiada certyfikat Polskiego Związku Jeździeckiego - kat. II. W skład obiektu wchodzą: 2 stajnie, kryta ujeżdżalnia o wymiarach 23x46 m, podest i podjazd dla niepełnosprawnych, ogrzewane pomieszczenie dla widzów, ogrodzona, zewnętrzna ujeżdżalnia o wymiarach 100 x 50 m (z wydzielonym czworobokiem do ujeżdżenia), ogrodzone padoki i pastwiska dla koni.
Dla dogłębniejszego poznania roli, jaką pełni koń w życiu człowieka polecamy ścieżkę edukacyjną pn. „Koń w służbie człowieka”. Ponadto na terenie naszego obiektu, w zadbanym ogrodzie, znajduje się wiele miejsc, w których mogą Państwo odpocząć zachwycając się otaczającą przyrodą. Mini zoo stanowi atrakcję nie tylko dla dzieci, dorośli również lubią obserwować zwierzęta i chętnie spędzają czas przy zagrodzie. Zarówno dorośli, jak i dzieci zachwycają się „końskim” placem zabaw, ale tu już tylko dzieci bawią się doskonale, a spokojni o ich bezpieczeństwo dorośli spędzają czas nieopodal, spacerując wśród zieleni ogrodu. Drewniany koń trojański, który wita gości przy wjeździe do obiektu przypomina okres dziejów sprzed naszej ery i jest atrakcyjnym tłem do pamiątkowych zdjęć.
Organizujemy: wycieczki do pobliskiego lasu, a podczas podróży uczestnicy wykonują różne zadania; przejażdzki na koniu w krytej ujeżdżalni, które pozwalają oswoić się z dużym zwierzęciem, sprawdzić zmysł równowagi i poziom odwagi; zimowe wyścigi na nartach z wykorzystaniem akcesoriów końskiej uprzęży; kalambury i krzyżówki o końskiej tematyce; wiele zabaw i zawodów z przymrużeniem oka i koniem w roli głównej oraz wiele innych zajęć, które doskonale bawią i integrują.
Doba hotelowa trwa od: 10:00 do 14:00
(do uzgodnienia)
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Projekt dofinansowano ze środków Unii Europejskiej, w ramach pomocy technicznej PROW 2014-2020, z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.
Materiał opracowany przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.